Zweden & Finland
Deze reis brengt ons van het hippe Stockholm naar het ruige Finland, waar steden kleiner worden, nachten donkerder en elke ervaring net dat tikkeltje intenser.
We stappen op de nachttrein richting het hoge noorden en glijden met een sparkar over bevroren zeeën, razen met sneeuwscooters door eindeloze witte vlaktes, trekken onze langlaufski’s aan voor stille tochten, delen sauna’s met locals en laten ons voorttrekken door husky’s die het tempo van het noorden perfect aanvoelen... om af te sluiten met een rave op het ijs!
De hoogtepunten van deze reis
Frozen People Festival, raven op een bevroren zee
Passenger princess zijn van deze kanjers
(Spar)karren over het ijs
Deze reis is iets voor jou als je...
-
de Kerstman ontgroeid bent, maar nog altijd wild gaat op Rudolf.
-
keuzestress hebt en denkt: “Stockholm én Helsinki? Why not both.”
-
met een traditionele slee wil cruisen.
-
langlaufen véél leuker vindt dan gewoon wandelen.
-
volledig losgaat op winterse actie zoals huskysledetochten en sneeuwscooters.
-
het noorderlicht absoluut van je bucketlist wil schrappen.
-
zelfs bij -15°C denkt: “Perfect weer voor een festivalletje.”
-
graag in slaap gewiegd wordt door een nachttrein.
-
wel vaker denkt: Oh oh... Bada bastu jåå. SAUNA!
Programma
Programma
Je reis begint eigenlijk al op de vertrekvergadering enkele weken voor vertrek. Kom hier zeker naartoe want je ontmoet er niet alleen je reisgenoten en reisbegeleider! Er worden ook belangrijke praktische afspraken gemaakt en het is het ideale moment om antwoord te krijgen op je vragen. Vanaf 2 maanden voor vertrek vind je bij elke vertrekdatum de datum van je vertrekvergadering en na boeking word je hiervan ook op de hoogte gehouden via mail.
We starten in Stockholm, verspreid over eilanden die in de winter veranderen in een glinsterend labyrint van ijs en licht. In het historische hart Gamla Stan dwalen we door smalle, kleurrijke straatjes waar cafés dampende fika serveren en pleinen uitkijken op bevroren waterwegen.
We ontdekken iconische plekken zoals het Stockholms stadshuis, en het indrukwekkende Vasa Museum, waar een 17de-eeuws oorlogsschip bijna tastbaar tot leven komt. In Skansen krijgen we een laag sneeuw bovenop eeuwen Zweedse geschiedenis.
In het creatieve stadsdeel Södermalm voelt Stockholm jong en alternatief. We proeven er een typische fika en wie wil, duikt het popuniversum in van het ABBA The Museum. Voulez-vous? Take a chance on us! Hier wordt iedereen even Dancing Queen of A Man After Midnight.
’s Avonds stappen we op de nachttrein noordwaarts. Terwijl Stockholm achter ons verdwijnt, glijden we slapend richting het hoge noorden.
In Luleå begint het echte winterleven. We stappen de ice road op: een tijdelijke winterroute over de bevroren zee, waar horizon en ijs in elkaar overvloeien. Met een traditionele sparkar (slee) glijden we zoals locals al generaties doen over het ijs.
We bezoeken Gammelstad Church Town, een unieke UNESCO-site waar roodgeschilderde houten kerkenhutten een middeleeuwse sfeer oproepen. Op Ormberget combineren we een winterwandeling met lunch en panorama’s over sneeuw en stad. Wie actief wil, trekt op langlaufski’s het witte landschap in.
Verder noordwaarts bereiken we Kukkolaforsen, vlak bij de Zweeds-Finse grens. Hier overnachten we in houten cabins midden in de natuur. Dit is Lapland op z’n meest authentiek: stilte, rivier, bos en sterrenhemel.
Overdag trekken we eropuit met sneeuwscooters en beleven we een huskysledetocht bij een kleinschalige lokale kennel. Zelf sturen, samen navigeren door eindeloze witte vlaktes. ’s Avonds wacht de sauna, warm binnen, vrieskou buiten, repeat!
Deze jonge stad aan zee, onderdeel van Oulu2026, European Capital of Culture, ligt op het snijpunt van ruige natuur en creatieve energie. We dwalen langs het water, verkennen het eiland Pikisaari met zijn houten huizen en ateliers, en mengen ons in het dagelijkse stadsleven.
In het centrum ontdekken we de overdekte markthallen en het compacte stadsleven met lokale producten, cafés en een ontspannen sfeer die typisch is voor Noord-Finland.
Sauna is hier geen activiteit maar een manier van leven, houtgestookt, aan het water, en altijd met die vanzelfsprekende afwisseling tussen hitte en ijzige buitenlucht. Bara bada bastu!
Het hoogtepunt is het Frozen People Festival, waar elektronische muziek en lichtkunst het bevroren zee-ijs omvormen tot een tijdelijk festivaldecor. Overdag verkennen we de stad op ons eigen tempo, ’s avonds raven we op het ijs!
We eindigen in Helsinki, waar Scandinavisch design, zee en stadsleven samenkomen.
Op de Market Square en in de Old Market Hall proef je lokale smaken, terwijl het Design District laat zien hoe creatief en stijlvol de stad is.
Een laatste sauna, een wandeling langs de kust of een koffie met zicht op de Baltische Zee vormen de perfecte afsluiter van deze winterreis door het hoge noorden.
Data en prijzen
Om iedereen een eerlijke kans te geven, is het op de laatste 2 vrije plaatsen van een groepsreis niet mogelijk een optie te nemen. Deze plaatsen kunnen alleen definitief geboekt worden.
Bovenaan bij elke reis staat vermeld wat het minimumaantal deelnemers is om deze reis te laten plaatsvinden. Wordt het minimumaantal niet bereikt zo'n 6 weken tot maximum (dit is uitzonderlijk) 21 dagen voor vertrek, dan kan Joker beslissen om de reis te annuleren. Het goede nieuws is dan dat je 5% korting krijgt als je meteen inschrijft op een andere reis met vrije plaatsen.
Inbegrepen in de basisprijs
- Lijnvluchten Brussel - Stockholm en Helsinki - Brussel
- Voorafbetaalde luchthaventaksen
- Organisatiekosten
- De diensten van een Karavaan-reisbegeleider
- KBC-reisbijstandsverzekering
- Btw en bijdrage Garantiefonds
Inbegrepen in het budget
- Kostenraming voor activiteiten, plaatselijk transport, toegangsgelden, maaltijden en luchthaventaksen ter plaatse.
- Dranken en persoonlijke uitgaven zijn niet inbegrepen.
Praktische infofiche: alles wat je moet weten over deze reis
Voor Zweden en Finland heb je een geldige identiteitskaart nodig.
Meer info hierover vind je op diplomatie.belgium.be/nl/
Wees je ervan bewust dat je identiteitsdocument (identiteitskaart of paspoort) onbeschadigd moet zijn. Bij beschadiging kan je geweigerd worden aan de check-in op de luchthaven.
Deze formaliteiten zijn van toepassing voor Belgische reizigers. Heb je een andere nationaliteit, check dan de voorwaarden bij de ambassade van het land waar je naartoe reist.
Tijdens deze reis maken we vooral gebruik van het openbaar vervoer. Daarnaast verplaatsen we ons met de sneeuwscooter, de sparkar, op langlaufski’s, in een slede achter husky’s en te voet.
We nemen de nachttrein tussen Stockholm en Luleå, en tussen Oulu en Helsinki.
Vluchturen
Je vluchturen vind je hieronder van zodra ze beschikbaar zijn. Ze zijn indicatief. Het gebeurt immers dat luchtvaartmaatschappijen hun vluchturen in de loop van het jaar wijzigen.
Het definitieve vluchtenschema vind je in het vertrekdocument dat je ten laatste 10 dagen voor vertrek via e-mail ontvangt.
We proberen steeds vanuit Brussels Airport Zaventem te vertrekken. Indien we door omstandigheden toch vanuit een andere luchthaven vertrekken, voorzien wij steeds het transport vanuit België.
Tijdens de sneeuwscootertocht en huskytocht worden winterpakken ter plaatse voorzien voor de activiteit.
Een goede uitrusting is voor deze reis zeer belangrijk! Laagjes zijn tijdens deze reis je beste vriend. De verschillende lagen bestaan uit:
Onderlaag (thermisch ondergoed)
- Lang T-shirt in merinowol
- Lange broek in merinowol
- Dikke wollen sokken
- Dunne binnenhandschoenen
Eén of meerdere middenlagen (isolatie)
- Fleece- of wollen trui
- Joggingbroek of fleecebroek – soepele broeken, geen jeans
Buitenlaag (bescherming tegen wind en koude)
- Dikke (ski)jas – wind- en waterdicht
- Dikke skibroek – wind- en waterdicht
- Dikke wanten, eventueel met wollen binnenkant – waterdicht
(geen handschoenen; wanten zijn warmer!) - Geïsoleerde, waterdichte winterlaarzen die niet te nauw aansluiten
(de extra luchtlaag zorgt voor warmte)
Draag geen katoen buitenlaag: katoen houdt lichaamsvocht vast, wat een afkoelend effect heeft. Kies bij voorkeur voor merinowol of synthetische materialen.
Andere kledij
- Buff, sjaal, muts
- Extra handschoenen/wanten
- Lange broek en extra trui voor ’s avonds
- Badslippers voor de sauna en pantoffels
- Badpak/zwembroek voor de sauna
Overige
- Toiletgerief
- Eventueel skibril (geen donkergekleurde) en zonnebril
- Hoofdlamp of zaklamp + extra batterijen
- Zonnecrème + lippenbalsem
- Thermosfles om warme dranken te bewaren
- Warmtezakjes voor handschoenen en schoenen, een echte lifesaver bij -25°C
Mensen die normaal een bril dragen, raden wij aan om tijdens de sneeuwscootertocht contactlenzen te gebruiken. Bij koud weer kan een bril immers beslaan en zelfs bevriezen.
Het is aangeraden om thermisch ondergoed en een warme trui in je handbagage te steken, zodat je, indien je bagage niet tijdig aankomt, toch warm blijft.
We eten in lokale restaurants waar we de specialiteiten van het land kunnen proeven. Meestal kies je zelf wat je eet. Hou er rekening mee dat uit eten gaan in Zweden en Finland vrij prijzig is. Vooral alcohol is er erg duur.
‘s Middags zullen we soms picknicken en ’s avonds koken we mogelijk een keer zelf in de hostels.
In zowel de Zweedse als Finse keuken staat gezond, vers en eenvoudig centraal. Er wordt veel gewerkt met vis, zoals zalm en forel, maar ook vleesgerechten komen regelmatig voor. In beide landen is het bovendien perfect mogelijk om vegetarisch of vegan te eten.
We verblijven in eenvoudige maar gezellige logies, gerund door lokale bewoners. Dit stelt ons in staat om gemakkelijker contact te leggen met de lokale bevolking en de unieke kenmerken van het land beter te leren kennen. Onze filosofie draait om eenvoud en gezelligheid. Gedurende de hele reis slapen we in jeugdherbergen, cabins en hostels.
In de accommodaties zijn er meestal gemeenschappelijke douches en toiletten op de gang. We slapen in 2- of meerpersoonskamers, waarbij de kamerverdeling regelmatig verandert en indien nodig gemengd is. Afhankelijk van het aantal bedden per kamer en de samenstelling van de groep kan een gemengde indeling soms noodzakelijk zijn.
Prijs en budget ter plaatse
Voor elke groepsreis werken we met een vaste prijs die je betaalt op voorhand en een budget te plaatse, dat je tijdens je reis uitgeeft. Dit budget ter plaatse wordt beheerd door de reisbegeleider en is een raming van de kosten voor verblijf, vervoer, eten, activiteiten en fooien en gaat rechtstreeks naar de lokale bevolking.
Persoonlijke uitgaves zoals souvenirs, extra drankjes of optionele activiteiten, zijn niet meegerekend in de prijs of het budget.
Tijdens de vertrekvergadering kom je te weten hoeveel van dit budget je cash moet meenemen, hoeveel je ter plaatse nog kunt afhalen en met welke kaart je best betaalt.
Voor niet-EU landen is een creditcard meestal aangewezen om mee te betalen en geld af te halen.
Het te voorziene budget vind je op je factuur en op de webpagina van je reis bij jouw afreisdatum. Dit kan in euro of in een andere munteenheid staan.
Fooien
In veel landen is toerisme een belangrijke inkomstenbron en met de typische Joker-manier van reizen komt het bestede geld rechtstreeks bij de kleine, lokale ondernemers zoals lokale restaurants, guesthouses en touroperators. Tevens moedigen we onze partners aan om hun werknemers een fair loon te betalen en vinden we het belangrijk om, als appreciatie voor de verleende diensten, een goede fooi te betalen aan gidsen, dragers en andere werknemers.
Het bedrag van de fooien is gebaseerd op ervaringen van voorgaande reizen. Bij de raming van het budget is met fooien rekening gehouden. Ze zitten dus bij het budget inbegrepen.
Als reiziger ben je zelf verantwoordelijk om te zorgen dat je in orde bent met alle verplichte vaccinaties en aanbevolen medicatie tijdens je reis. Raadpleeg hierover tijdig je arts of het Tropisch Instituut.
Op www.wanda.be vind je het meest recente gezondheidsadvies voor jouw bestemming.
Weet dat je sommige vaccins ruim op voorhand in orde moet brengen. Informeer je dus goed bij het boeken van jouw reis welke vaccins verplicht zijn of aangeraden worden om hier tijdig mee in orde te zijn.
Deze reis is geschikt voor iedereen met een normale lichamelijke conditie. Er staan heel wat avontuurlijke activiteiten op het programma zoals een sneeuwscootertocht en een huskytocht, voorafgaande ervaring is niet nodig om hieraan deel te nemen. Tijdens deze groepsreis gaan we ook een dag langlaufen, ervaring daarbij kan handig zijn, maar zeker niet essentieel!
In de winter (februari) kan het wel erg koud zijn, maar met de juiste, aangepaste kleding (systeem van laagjes) vormt dit doorgaans geen probleem.
Het is belangrijk om uitgerust te vertrekken en met een positieve ingesteldheid de reis te beleven, dit helpt om de vermoeidheid na geleverde inspanningen en het reisprogramma beter te verteren.
Op groepsreisgaan is één groot avontuur. We gaan grenzen verleggen maar doen dit altijd op een veilige manier:
- We kiezen voor veilige reisroutes en reizen enkel naar regio’s met een positief reisadvies. Dit houden we nauw in de gaten dankzij onze lokale partners en https://diplomatie.belgium.be/nl/reisadviezen.
- Elke reiziger is verplicht een reisbijstandsverzekering te nemen. De reisbijstandsverzekering van KBC is inbegrepen bij de prijs van je reis (via KBC). Je bent dus ook verzekerd voor avontuurlijke activiteiten zoals raften, duiken en bungeejumpen.
Ze hebben oog voor leuke plekjes maar zijn geen traditionele gidsen. Daarom schakelen ze regelmatig lokale gidsen in die je nog veel meer kunnen vertellen over de plaatsen die je bezoekt.
De Joker-reisbegeleiders volgen een tweejarige opleiding bij Karavaan vzw, gecertificeerd door Toerisme Vlaanderen. Je ontmoet je reisbegeleider tijdens de vertrekvergadering enkele weken voor de reis.
*Bij sommige programma’s (zoals o.a. de sneeuwreizen) werken we met lokale Engelstalige gidsen. Dit staat dan duidelijk vermeld op de reispagina.
Bij Joker reizen we met respect voor mens, dier en natuur. We willen een positieve impact hebben op de plaatsen die we bezoeken. Zo reizen we in kleine groep en gebruiken we waar mogelijk het openbaar vervoer. We ondersteunen de lokale economie door te overnachten in kleinschalige logementen, te eten in lokale restaurants en langdurig samenwerkingen uit te bouwen met partners ter plaatse. Dicht bij de lokale bevolking reizen verruimt onze blik op de wereld.
Tegelijk stimuleren we onze reizigers om mee te investeren in bosbehoud en bosherstel via Bos+. Want bossen halen CO2 uit de lucht, een gas verantwoordelijk voor de opwarming van de aarde.
We ontvingen als eerste Belgische touroperator het Travelife duurzaamheidscertificaat, een internationale erkenning voor onze inspanningen om duurzaam te reizen en ondernemen.
Lees meer over reizen met impact op joker.be/reizen-met-impact.
Voor een vertrek op 20 februari reis je naar Zweden en Finland tijdens het hart van de winter.
In deze periode liggen de gemiddelde temperaturen in het noorden (Luleå, Kukkola) doorgaans rond de -10°C tot -20°C, met mogelijke uitschieters tot -25°C à -30°C. In het zuiden, zoals Stockholm en Helsinki, is het meestal iets milder met temperaturen rond -5°C tot -10°C.
De dagen worden in februari stilaan langer. In het noorden mag je rekenen op ongeveer 6 tot 8 uur daglicht, wat al duidelijk meer is dan in januari, terwijl maart nog langere dagen brengt met tot 10 à 12 uur licht.
Langs deze route heb je in februari een grote kans op een dik sneeuwtapijt en echte winterse landschappen. Tegelijk kunnen heldere, zonnige dagen voorkomen, wat zorgt voor prachtige omstandigheden. Februari voelt vaak nog zeer “puur winters”, terwijl maart iets zachter en lichter wordt.
Tijdens deze periode is er bovendien een goede kans om het Noorderlicht te spotten, vooral in het noorden van Zweden en Finland (regio Luleå – Kukkola).
We willen wel benadrukken dat de weersomstandigheden in Scandinavië sterk kunnen variëren. Ook daar zijn temperaturen minder voorspelbaar geworden. We raden daarom aan om kort voor vertrek de actuele weersvoorspellingen te controleren, zodat je goed voorbereid bent en de juiste kledij kan meenemen.
Over deze reisformule
Reizen met Joker, dat is
-
méér beleven, durven en doen
-
op een duurzamere manier
-
met een expert die je reis ter harte neemt
-
om via onze contacten thuis te komen in de wereld
-
en als een betere versie van jezelf terug te keren
Veelgestelde vragen
Waarom kiezen voor een groepsreis met Joker?
Waarom kiezen voor een groepsreis met Joker? Dat vertellen we je hier.
Wanneer weet ik of mijn reis zal doorgaan?
- Je kan bij het vertrek zien of een reis al dan niet gegarandeerd is. Ten laatste 1 maand voor vertrek beslissen we of we de reis kunnen laten doorgaan. Indien het minimum aantal deelnemers niet behaald werd, zullen we de reis moeten annuleren.
- Wanneer de reis gegarandeerd is, zullen we op regelmatige basis de uitvoerbaarheid en haalbaarheid van de reis bekijken. Indien blijkt dat de reis niet meer uitvoerbaar is (politieke onlusten, noodsituaties,…) zal de reis ten gepaste tijden geannuleerd worden.
Hoe weet Joker of een bestemming of route veilig is?
- We volgen het reisadvies van de FOD Buitenlandse Zaken op de voet. Toestemming om te reizen? Dan volgen we de lokale richtlijnen over wat kan en niet kan. Dankzij onze vele contacten ter plaatse zijn we steeds goed op de hoogte van onze mogelijkheden. Zo kunnen we een gefundeerde beslissing nemen: de route behouden, een alternatieve route vastleggen of de reis annuleren. Is een lange quarantaine verplicht ter plaatse, dan annuleren we de reis.
- Bij twijfel staan de lokale contacten klaar met advies, die plaatselijke instructies als geen ander kennen. Ook onze Bestemmingsverantwoordelijken kunnen bijspringen: zij zijn het sowieso gewend om de actualiteit van “hun” bestemming te volgen.
- Met ons jarenlang duurzaam uitgebouwde, betrouwbare netwerk en onze logistieke ervaring staan we ook in deze tijden sterk om de juiste beslissingen te nemen.
Ik schreef me in op een groepsreis: kan ik mijn bestemming wijzigen of mijn vertrek uitstellen?
Ja, dat kan. Er zijn 2 voorwaarden:
- Voor alle boekingen: wil je tot 8 weken voor vertrek je groepsreis wijzigen, dan rekenen we €150 administratiekosten aan en de niet-recupereerbare voorschotten die Joker mogelijks al betaalde.
- Je betaalt steeds de prijs van de nieuwe reis. Is deze goedkoper, dan krijg je van ons het verschil terug. Is deze duurder, dan leg je bij.
In uitzonderlijke gevallen behoudt Joker het recht om de wijziging niet te aanvaarden.
Waarom is het voor mij nuttig dat Joker een Belgische reisorganisatie is?
- Als Belgische reisorganisatie weten we perfect wat de actuele Belgische regelgeving is en welke regels andere landen opleggen aan Belgen. We volgen de regelgeving op de voet, bekijken de gevolgen voor onze reizigers en de reis. We informeren je hierover: je zal geen info missen! Niet-Belgische reisorganisaties zullen de regelgeving minder snel en efficiënt naar jouw persoonlijke situatie vertalen.
- Bovendien heb je bij een Belgische reisorganisatie meteen een aanspreekpunt die jouw taal spreekt en op de hoogte is van de Belgische situatie.
- We kennen de weg naar de juiste Belgische instanties (overheid, verzekeringen…).
- Boek je bij een Belgische reisorganisatie, dan ben je beschermd door het Belgische Garantiefonds Reizen. Het Belgische Garantiefonds Reizen screent alle aangesloten reisorganisaties op financiële gezondheid. In het geval een reisorganisatie in de problemen komt, zal het Garantiefonds Reizen de zorg voor de reizigers van die organisatie overnemen, alternatieven zoeken of voorschotten terugbetalen.
Wat moet ik betalen bij boeking?
Meteen na je boeking, ontvang je een link om het voorschot online te betalen. Het voorschot bedraagt 40% van de basisprijs, met een minimum van €300, aangevuld met de opties van de verzekering die je eventueel koos. Vertrek je binnen de 56 dagen, dan betaal je geen voorschot meer maar meteen de volledige reissom. Het budget betaal je ter plaatse, op de bestemming.